گواهی عدم حضور متعاملین در دفترخانه

گواهی عدم حضور در دفترخانه

درمواردی که طرفین یک معامله،مبایعه نامه یا قولنامه ای در دفتر مشاور املاک یا در بین خودشان نوشته باشند، و تاریخی را بمنظور انتقال سند دردفترخانه معین تعیین نموده باشند، چنانچه هریک از ایشان در موعد مقرر نسبت به حضور در دفترخانه اقدام ننمایند، به درخواست کتبی طرف دیگر، گواهی لازم از سوی سردفتر در خصوص علت عدم انجام معامله صادر می شود که در این نوشته به نکاتی در خصوص گواهی عدم حضور در دفترخانه پرداخته شده است. پس با ما تا آخر همراه باشید.

توجه کامل داشته باشید که در هنگام مراجعه به دفاتر مشاور املاک , این دفاتر دقت لازم در تحریر مبایعه نامه تنظیمی معمول داشته و بدون قلم خوردگی و اشتباه هم به شماره دفتر خانه ای که مقرراست سند رسمی در آن دفترتنظیم گردد اشاره کرده وهم به تاریخ دقیق انتقال سند توجه کامل گردد چون این دو مورد از مواردی است در صورت فقدان صحت،قلم خوردگی و یا هر گونه شبهه صدور گواهی فوق از طرف دفاتر اسناد رسمی،بامشکل مواجه خواهد گردید.

ابتدا باید توجه داشته باشیم که گواهی مذکور می تواند به دو شکل ذیل صادر گردد
۱ – از طرف خریدار وبا حضور ایشان در دفتر اسناد رسمی علیه فروشنده اخذ گردد.
۲ – از طرف فروشنده وباحضور ایشان در دفتر اسناد رسمی علیه خریدار اخذ گردد.

مدارک مورد نیاز خریدار

– قولنامه(رسمی یا عادی) که به امضاء متعاملین رسیده باشد.
– مدارک شناسایی ( شناسنامه وکارت ملی)

– چک بانکی در وجه خود به میزان الباقی ارزش معامله(منطبق با متن قرارداد) تهیه وهمراه خود جهت ارایه به دفترخانه داشته باشد .

این مطلب را از دست ندهید: اطلاعیه وزارت مسکن درباره زمین‌های حریم شهرها

شما می توانید مبلغ چک مربوطه را پس از صدور گواهی عدم حضوری با مراجعه به بانک دریافت نمایید و نیاز به نگهداری تا زمان دادگاه نیست.

مدارک مورد نیاز فروشنده

شامل کلیه مدارکی می باشد که جهت تنظیم سند و انتقال قطعی آن ضروری می باشد البته باید توجه داشته باشیم که مدارک لازم در ساختمانهایی با کاربری های گوناگون، متفاوت است.

مدارک برای املاک با کاربری مسکونی

– مدارک شناسایی ( شناسنامه وکارت ملی )
– سند مالکیت

– قولنامه (رسمی یا عادی) امضاء شده توسط متعاملین
– بنچاق
– پایان کار
– مفاصا حساب دارایی
– مفاصا حساب نوسازی از شهرداری
– استعلام بند( ز) مبنی بر عدم بازداشت از اداره ثبت

علاقمندی پیوند همیشگی.

2 دیدگاه

  1. بهاره ثابتی زاده

    سلام همکار گرامی
    خسته نباشید
    در مورد مبایعه نامه بیشتر توضیح دهید تا مردم حساسیت قید سند قطعی را متوجه شوند چون بعضی از املاکها بصورت وکالتی مبایعه نامه مینویسند

    • با سلام مبایعه نامه هر چه باشد سند عادی حتی با وجود کد رهگیری و هلوگرام باز هم سند عادی است و سند رسمی فقط در دفترخانه تنظیم می گردد و البته برای عدم حضور دفترخانه به قولنامه یامبایعه نامه عادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *