بذل مهریه

این دفترخانه آمادگی کامل را جهت مشاوره و تنظیم سند رسمی بذل مهریه را دارد.

جهت اطلاعات بیشتر در ساعت اداری با تلفن  ۰۲۱۴۴۰۰۰۶۶۷ تماس جاصل نمایید.

—————————————————————————————————————————————

بذل مهریه

زن می تواند از تعهد مالی مهریه که به نفع او شده است صرف نظر کند و به شوهر ببخشد. در قانون بخشش مهریه به دو صورت انجام می شود که هر کدام شرایط خاص خود را دارد.

۱-هبه

۲-ابراء

با این اوصاف در صورتی که مهریه به صورت دین بوده باشد و هنوز شوهر مهریه را به زن پرداخت نکرده باشد، با بذل مهریه توسط زن، مشمول ابراء می شود و طبق ماده ی ۲۸۹ ق.م. ابراء، ازموارد سقوط تعهدات است و با ابرای شوهر دیگر امکان رجوع از بذل مهریه، نیست. بر اساس ماده ی ۲۸۹ق.م. ابراء فقط نسبت به دیون می باشد و مقررات هبه در آن اجرا نمی شود.بنابراین اگر موضوع مهریه تعدادی سکه باشد که از طرف زن به شوهر بخشیده شده باشد این دین ساقط شده و دیگر امکان رجوع برای زن نمی باشد ولو در سند ازدواج عنوان هبه درج شده باشد. نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که در ماده ی ۷۹۵قانون مدنی  ازلفظ مال به عنوان موضوع  هبه صحبت کرده است و حال اینکه دین هم به عنوان مالی است که در صورت بخشیده شدن می توان به آن رجوع کرد در حالی که دین جزء دارایی محسوب نمی شود و درنتیجه قابل رجوع نیست.در مطلب دیگر در صورتی مالی را موهوبه می دانند که موجود باشد و به قبض و اقباض زن رسیده باشد و در صورتی که زن مال را بخشید بتوان رجوع کند و دوباره استرداد کند و این در مورد دین غیر قابل تصور است چون موجود نیست تا قابل تسلیم باشد و در نتیجه با ابراء ساقط می گردد و امکان رجوع نیست. در ماده ی ۸۰۶ق.م. با اینکه هبه ی دین را مطرح کرده ولی در ادامه ی ماده از عدم امکان رجوع از استرداد دین صحبت به میان آورده است.

اما در صورتی که مهریه عین معین باشد و یا به عبارتی موجود باشد و به زوجه رسما منتقل و تسلیم شده باشد و زن مال را به شوهر بذل کند، و در صورتی که مال را شوهر قبض کرده باشد ویا در ید او باشد، می تواند استرداد کند و در اصل در این صورت رجوع به بذل، امکان پذیر می باشد.

هبه  معوض

هبه غیر معوض در صورتی است که زن بدون عوض مهریه ی خود را به طرف دیگر ببخشد و زن می تواند از مالی که هبه کرده است رجوع کند. در مقابل هبه ی معوض این است که زن در ازای انجام فعل یا عدم انجام کاری مهریه ی خود را بذل کند.مثلا زن در ازای  موافقت شوهر باطلاق، مهریه ی خود را ببخشد. در صورتی که در هبه ی معوض عوض انجام یا پرداخت نشود از هبه می توان رجوع کرد و دیگر هبه غیر قابل رجوع نیست. مثال اینکه زن در ازای طلاق مهریه ی خود را هبه کند و طلاق انجام نشود. در هبه ی معوض زن نمی تواند از مهریه ی خود رجوع و آن را مسترد کند.۸۰۳ق.م. اما هرگاه بذل مهریه در ازای طلاق باشد و در دوران عده زن از مهریه رجوع کند چون بنا به حکم قانون طلاق بائن می باشد با رجوع زن به مهریه، طلاق رجعی می شود و مرد هم می تواند از طلاق رجوع کند. بند ۳ ماده ی ۱۱۴۵ق.م.

تشریفات هبه مهریه

هرگاه زن و شوهر عقد نکاح را منعقد می کنند و سند رسمی صادر می گردد در صورتی که مهریه را تعیین کرده باشند در سند ازدواج درج می گردد و به عنوان تعهد مالی بر ذمه ی شوهر قابل اجرا می باشد و بنابراین زن می تواند با مراجعه به واحد اجرای ثبت مهریه را مطالبه کند. در صورتی که نخواهد از این اختیار خود استفاده کند و بخواهد مهریه ی خود را به همسر خود هبه و بذل کند، در این صورت چون زن مهریه را که مالک آن می باشد را به شوهر خود هبه می کند در نتیجه برای اینکه هبه طبق قوانین قانونی و معتبر شناحته شود به حکم ماده ی ۴۷ قانون ثبت باید در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسد  و این امر اجباری است در غیر اینصورت اعتباری نخواهد داشت و هبه ی مهریه انجام نشده تا قابل رجوع باشد. بنابراین برای اینکه هبه ی زن معتبر شناخته شود باید با سند رسمی هبه و بذل کند و با سند عادی معتبر نمی باشد. اگر هبه مهریه با سند عادی باشد باید اصالت آن درمحکمه به اثبات برسد.

علاقمندی پیوند همیشگی.

4 دیدگاه

  1. با سلام مدارک لازم جهت بذل مهریه چیست؟

  2. سلام بر شما
    آیا در بذل مهریه حضور مرد و پدر و شهود لازم است

    • سلام علیکم
      حضور مرد و پدر و مادر لازم نیست ولی برای احراز اراده و اختیار بعضی سردفتران اطلاع پدر را لحاظ می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *