بذل مهریه

این دفترخانه آمادگی کامل را جهت مشاوره و تنظیم سند رسمی بذل مهریه را دارد.

جهت اطلاعات بیشتر در ساعت اداری با تلفن  ۰۲۱۴۴۰۰۰۶۶۷ تماس جاصل نمایید.

—————————————————————————————————————————————

بذل مهریه

نحوه بخشیدن مهریه به چه صورت است؟

۱- اگر زن سندی (نوشته ای) به زوج داده باشد و اقرار به دریافت مهریه کرده باشد کار بسیار دشوار است زیرا ادعای بعدی زن انکار بعد از اقرار محسوب می شود که در محاکم مسموع نیست مثلا دیده شده است که زوجین به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه کرده اند وبرای بخشیدن مهریه زن سند اقرار نامه مهریه را امضاء کرده است در این حالت مهریه دریافت شده محسوب او می شود و ادعای بعدی نگرفتن مهریه پذیرفته نمی شود مگر این که زن ثابت کند که اقرار او فاسد یا مبنی بر اشتباه و غلط بوده است.

۲- حالت دوم به اصطلاح حقوقی این است که زوجه (زن) ذمه مرد را از مهریه ای که بدهکار است بری کند که به آن ابراء می گویند اگر نوشته یا همان سندی که زوجه به زوج می دهد خواه رسمی یا عادی، دلالت بر ابرار ذمه کند دیگر از جانب زوجه امکان رجوع وجود ندارد. ماده ۲۸۹ قانون مدنی: « ابرا عبارت از این است که دائن از حق خود به اختیار صرف نظر نماید»

۳-  اگر مهریه در قالب عقد صلح در عوض چیزی صلح شده باشد، امکان رجوع برای زوجه وجود ندارد.

۴- اگر سندی (نوشته ای) بین زوجین رد و بدل شود مبنی بر این که با توافق مهریه مندرج در عقدنامه را کم یا زیاد کرده اند حسب نظریه شورای نگهبان این افزایش یا کاهش مهریه غیر شرعی محسوب می شود و بلا اثر است.

۵-  اگر بخشیدن مهریه در قالب بذل تمام یا قسمتی از مهریه در طلاق خلع باشد زوجه در ایام عده می تواند به آنچه بذل کرده است رجوع کند فرض کنید طلاق توافقی بوده و زوجه تمام مهریه را در قبال طلاق بذل کرده است در ایام زوجه می تواند با مراجعه به دفترخانه ای که صیغه طلاق را خوانده است طی درخواستی رجوع به مابذل کند. این رجوع در صورتی است که زن عده داشته باشد یعنی باکره یا یائسه نباشد.

۶-  فرض دیگر که شایع هم می باشد این است که زن طی نوشته ای خواه در دفتر اسناد رسمی و یا در نوشته ای (سند) عادی اقدام به بخشیدن مهریه خود کرده باشد و به اصطلاح حقوقی هبه کند.
در این حالت در رویه قضایی کمی اختلاف نظر است عده ای از قضات معتقدند با عنایت به مقررات هبه، زوجه به عنوان واهب می تواند به آنچه بخشیده (عین موهبه) با باقی بودن عین آن ها رجوع کند و آرایی هم در این خصوص صادر شده است در مقابل عده ای دیگر معتقدند به استناد ماده ۸۰۶ قانون مدنی: « هر گاه داین طلب خود را به مدیون ببخشد حق رجوع ندارد» در خصوص مهریه های که وجه نقد است به نظر می رسد در عدم امکان رجوع از آن اتفاق نظر وجود دارد زیرا کلی فی الذمه است و هبه در عین مصداق دارد فقط محل اختلاف امکان رجوع از بخشیدن مهریه ای مثل سکه به خودرو و ملک شخصی است البته به نظر ما سکه نیز کلی فی الذمه است و مشمول ماده ۸۰۶ قانون مدنی است.

۷- چه برای دریافت، ابراء و یا هبه مطلقا نیازی به اجازه پدر زوجه نیست و این که بعضی از دفاتر اسناد رسمی اصرار می کنند فقط در صورت بودن نزدیکان درجه یک زن حاضر به تنظیم سند می باشند برای این است که مصلحت اندیش شرایط زن و خودشان را می کنند وگرنه منع قانونی وجود ندارد.

۸-  به نظر اگر زوجه در یک برگ عادی به تعبیر حقوقی سند عادی مهریه را ببخشد یا ذمه شوهر را ابرا ء کند و … به ضرر او در دادگاه این امضاء سندیت داشته باشد اگر چه که بهتر است در این خصوص سند رسمی تنظیم گردد. (ماده ۱۲۹۱ قانون مدنی)

۹-  سوال می شود اگر از زن در یک برگه سفید امضاء اخذ شود آیا می توان بعدا در بالای آن نوشته شود که زن مهریه را بخشیده است یا خیر؟ اول این که هرگز ما چنین توصیه ای به کسی نمی کنیم مهریه حق شرعی و قانونی یک زن است و هم اوست که می تواند با رضایت و صلاحدید از حق خود عدول و گذشت نماید

بخشش مهریه بی اذن پدر در لحاظ قانونی بلا اشکال است در اینجا کاری به مباحث اخلاقی و عرف نداریم.

مدارک لازم برای بخشیدن مهریه، همان عقد نامه و مدارک شناسایی زوجه و صرف حضور او در دفتر اسناد رسمی در کمال عقل و سلامت است. البته به شرطی که بالای ۱۸ سال تمام باشد.

خیلی از دفاتر اسناد رسمی به دلیل مشکلاتی که معمولا بعد از بخشیدن مهریه بدون بازگشت پیش می آید از نوشتن سند ابراء مهریه، اقرار به دریافت مهریه و یا بخشیدن مهریه (بذل) خودداری می کنند و شرط می گذارند که یکی از نزدیکان زوجه نیز حضور داشته باشد.

متن ابراء به مهریه یا متن بخشیدن (بذل)مهریه و متن اقرار به دریافت مهریه را هم دفاتر اسناد رسمی در اختیار دارند لذا در این خصوص خود را به دردسر و تکاپو نیندازید. آنچه مهم است اینکه نوع سند را باید در دفترخانه مشخص کرد که چه باشد ابراد – بذل و یا اقرار به دریافت مهریه.

برگرفته از سایت گروه وکلای پارسی

 

علاقمندی پیوند همیشگی.

30 دیدگاه

 1. سلام آیا شما بذل مهریه در قبال وکالت طلاق را انجام میدهید

  • سلام بله انجام میدهیم

   • سلام
    همسرم مهریشو میخواد ابرا کنه گیر داده. که بیاد بگه دریافت کروم. منم میگم نمیخواد. باباش نمیخواد این میخواد.آیا شما انجام میدید این دست از سرم برداره. من بی نهایت عاشقشم.

   • سلام وقت بخیر
    آیا
    تنظیم سند ابرا مهریه بدون حضور شاهد انجام میدین؟

    • با سلام حضوری مراجعه فرمایید.

     • سلام.وقت بخیر.همسرم قصد ابرا مهریه در ازای گرفتن وکالت در طلاق رو داره.پدرشون هم مفقودالاثر هستن که حکم دادگاه هم موجوده.شما این سند رو تنظیم میکنید یا باید مادرش هم حصور داشته باشه چون دوتا دفتر رفتیم شرط حضور مادر خانم رو گذاشتن

     • سلام حضوری مراجعه فرمایید.

 2. سلام مبلغ بذل مهریه چقد راست؟

  • سلام اقرارنامه اگر غیر مالی تنظیم شود ۶۱۵۰۰ تومان و اگر مالی تنظیم شود بستگی به میزان مهریه دارد.

  • سلام.وقت بخیر
   پدر همسر من مجهول المکان هستند وحتی برای ازدواج هم ما با اذن دادگاه انجام دادیم الان برای بخشش مهریه به شما مراجعه کنیم آیا انجام میدهید؟

  • سلام من ۱۸ سالم تموم شده میخام مهریمو ببخشم مهریم ۱۴ تاست ایا پدر باید حضور داشته باشن یا نه?
   چه مبلغی باید پرداخت کنم
   ادرسم لطف کنید

   • سلام نیاز به حضور پدر یست ولی این دفترخانه با حضور معتمد و شاهد انجام می دهد و آدرس در سایت دفتر موجود است.

 3. سلام. چنان چه خانمی مهریه خود را بذل نماید و همسر وی فوت نماید، آیا سایر وراث می توانند با در دست داشتن گواهی انحصار وراثت و مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی، از این موضوع مطلع شوند؟

  • سلام اگر در سیستم ثبت انی ثبت شده باشد با دستور مقام قضایی از سازمان ثبت قابل استعلام است. در غیز این صورت راهی برای پیدا کردن دفترخانه به ذهن نمی رسد.

   • سلام برای بخشش مهریه درصورتی که سند عقد ما شرعی است چون بنده همسرم اتباع هستند باید چکارکنیم هر جایی میریم قبول نمیکنند…شماانجام میدید؟

    • سلام
     حضوری به دفترخانه مراجعه نمایید تا با بررسی مدارک راهنمایی شوید.
     با تشکر از شما

     • سلام.من تو شهرستان کوچیک زندگی میکنم و اینجادبدون حضور پدر بخشش مهریه رو نمینویسن.خانم من ۳۵ ساله و فوق لیسانس هستن ایا نیازی هست که پدر یا برادر حضور داشته باشن؟

     • سلام قانونا نیاز به حضورشان کسی نمی باشد ولی برای احراز اراده سردفتر می تواند معتمد و شاهد بگیرد.

   • سلام ابتدا برای اینکه زن نتواند در اینده طلب مهر نماید چه سندی باید تنظیم شود؟و تفاوت تنظیم سند مالی و غیر مالی چیست؟

    • با سلام چون مهریه دین است همواره قابل مطالبه طلبکار (زوجه) از بدهکار (زوج) است و فرض عدم مطالبه متصور نیست ولی می توانید شرط عند الاستطاعه را بجای شرط عند المطالبه قرار دهید.

 4. باسلام منظور شما از اینکه برای بخشش مهریه سردفتر نیاز به شاهد یا معتمد دارد چیست ایا این اشخاص حتما باید از بستگان زوجه باشد؟

  • با سلام برای احراز اراده و اینکه زوجه بعدا انکار ضعف نفس و عدم اراده و اختیار نکند نیاز به معتمد و معرف است و از اقوام درجه یک بهتر است.

  • نیلوفر جوادی

   من میخواهم مهریه خودمو ابرا کنم ایا زیر عقد نامه نوشته میشه یا سند جداگونه دارد؟؟

   • سلام علیکم در عقدنامه چیری نوشته نمی شود ولی نامه ای از دفتر اسناد رسمی به دفتر ازدواجی که سند نکاحیه را ثبت کرده زده می شود تا در ملاحظات سند نکاحیه منعکس گردد.

 5. سلام وقتتون بخیر
  بنده ۲۴ سالم هست و میخاستم مهریمو ابراء کنم و چند جا مراجعه کردم و اذن پدر میخان میخاستم بدونم بدون اذن پدر انجام میدین ؟
  نمیخام خانوادم اطلاعی داشته باشن
  من متوجه نمیشم ازدواج کردم بازم باید مسائل شخصیم با اجازه خانوادم باشه !!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *