اجبار زن برای بذل مهریه

این دفترخانه آمادگی کامل را جهت امور مشاوره حقوقی و ثبتی برای همشهریان گرامی را دارد و جهت تعیین وقت مشاوره با جناب دکتر رنجبران در ساعت اداری با مسئول دفتر با تلفن ثابت ۰۲۱۴۴۰۰۰۶۶۷ تماس حاصل نمایید.

——————————————

سوال: آیا مرد مى تواند زن را بلاتکلیف رها کرده تا آنجا که زن راضى شود در برابر طلاق، مهریه خودش را ببخشد؟

بى شک فشار آوردن به زن براى بخشیدن مهریه و یا بلاتکلیف گذاشتن او به منظور راضى کردن همسر به دادن وجه در عوض طلاق و … امرى است غیرشرعى و غیراخلاقى که در آیات و روایات متعدد از آن به شدّت نهى شده است.آیه ۱۹ سوره نسا در این باره مى گوید:«… وَ لا تَعْضُلُوهُنَّ لِتَذْهَبُوا بِبَعْضِ ما آتَیْتُمُوهُنَّ…»؛ «و آنان را تحت فشار قرار ندهید که قسمتى از آنچه را به آنها داده اید (از مهر)، تملک کنید!» و در آیه ۱۲۹ همین سوره به مناسبتى به مردان امر مى کند که همسران خود را بلاتکلیف رها نکنید که نه مانند شوهردار باشند و نه بى شوهر.
در صورتى که مردى بدون دلیل و از طرق آزار و اذیت و یا عدم انجام تکالیف زناشویى، همسر خویش را تحت فشار قرار دهد، زن مى تواند با ارائه دادخواست به دادگاه خانواده الزام مرد به انجام وظایف زناشویى را درخواست و در صورت استنکاف مرد تقاضاى طلاق قضایى از سوى دادگاه بنماید.
مواردى را که زن مى تواند درخواست طلاق نماید عبارت است از:
۱٫ براساس ماده ۱۱۲۹ قانون مدنى: «در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجراى حکم محکمه و الزام او به دادن نفقه، زن مى تواند براى طلاق به حاکم رجوع کند و حاکم، شوهر او را اجبار به طلاق مى نماید. همچنین است در صورت عجز شوهر از دادن نفقه».
۲٫ براساس ماده ۱۱۳۰ قانون مدنى: «در صورتى که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد وى مى تواند به حاکم شرع مراجعه کرده و تقاضاى طلاق کند، چنانچه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود دادگاه مى تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتى که اجبار میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده مى شود»براى مطالعه بیشتر ر.ک: مباحثى از حقوق زن، حسین مهرپور، ص ۱۴۴٫٫
برگرفته از سایت پرسمان
علاقمندی پیوند همیشگی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *