قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در خصوص آزمون سردفتری و ماده ۶۹

قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌ و کار

ماده ۳ این قانون مربوط به دفاتر اسناد رسمی و به شرح زیر است.

متن ماده ۳ قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار:

ماده (۵) قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب ۱۳۵۴/۴/۲۵ به شرح زیر اصلاح می شود:

ماده ۵- سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف است هرساله از طریق سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به برگزاری آزمون سردفتری و دفتریاری اقدام نماید.

داوطلبانی که حداقل ۷۰% امتیاز میانگین نمرات ۱% حائزان بالاترین امتیاز را کسب کنند به عنوان پذیرفته شده، جهت طی مراحل مقتضی به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور معرفی می شوند.

هرگونه انتقال امتیاز موضوع این ماده از جمله انتقال امتیاز موضوع ماده (۶۹) این قانون منوط به قبولی انتقال گیرنده در آزمون مذکور است.

تبصره: برای مشمولان بند «چ» ماده (۸۸) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی، نصاب مذکور در این ماده حداقل شصت درصد (۶۰%) است.

 • بند (چ) ماده ۸۸ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران: متن زیر به عنوان ماده (۵۹) مکرر به قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران الحاق می‌شود:
  • «قوه قضائیه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، کانون وکلای دادگستری، کانون کارشناسان رسمی، مرکز وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه، مکلفند سی‌درصد(۳۰%) از سهمیه صدور دفاتر خدمات قضائی و الکترونیک، سردفتری، صدور پروانه وکالت، مجوز کارشناسان رسمی دادگستری را به فرزندان و همسران شهدا، جانبازان با حداقل ده درصد (۱۰%)، آزادگان با داشتن حداقل سه‌ماه سابقه اسارت و رزمندگان با داشتن حداقل شش‌ماه حضور در جبهه و همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد(۲۵%) و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان و فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده‌ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه، بدون رعایت شرط سنی در صورت واجد شرایط بودن اختصاص دهند.» حکم بند (چ) ماده (۸۸) بر مواد (۱۳)، (۵۲) و (۵۹) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در طول اجرای قانون برنامه، حاکم است.

 

و اما مِن بابِ مقایسه، ماده ۵ قانون دفاتر اسناد رسمیِ سابق به شرح زیر است:

‌ماده ۵: پس از تصویب این قانون تأسیس دفترخانه با توجه به نیازمندی های هر محل تابع ضابطه زیر خواهد بود:

 • ‌در شهرها برای حداقل هر پانزده هزار نفر و حداکثر بیست هزار نفر با توجه به آمار و درآمد حاصل از حق ثبت معاملات یک دفترخانه.
 • ‌شهرها و بخشهایی که جمعیت آنها کمتر از پانزده هزار نفر باشد یک دفترخانه خواهد داشت.
 • ‌اجازه تجدید فعالیت دفترخانه‌ای که به علت انفصال دائم سردفتر تعطیل شده در حکم تأسیس دفترخانه جدید خواهد بود.
 • ‌همچنین است در مورد بازنشستگی و فوت سردفتر که پس از انقضای مدتهای مقرر در ماده ۶۹ این قانون در حال تعطیل باقی بماند.
  • ‌تبصره: پس از تعیین تعداد دفاتر اسناد رسمی هر محل به شرح این ماده هر گاه با توجه به میزان معاملات و درآمد دفاتر اسناد رسمی موجود و‌مقتضیات محلی افزایش تعداد دفاتر زائد بر حد نصاب مذکور ضروری تشخیص شود به پیشنهاد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و تصویب وزارت‌دادگستری حداکثر تا دو دفترخانه می‌توان به دفاتر موجود در هر حوزه ثبتی با رعایت مقررات این قانون اضافه نمود.

تاثیر تصویب این طرح در خرید و فروش و واگذاری امتیاز سردفتری موضوع ماده ۶۹

همانطور که در ماده ۳ این قانون عنوان شده، انتقال امتیاز موضوع ماده ۶۹ منوط به قبولی انتقال گیرنده در آزمونی است که هرساله برگزار میگردد.

آزمونی که هرساله باید توسط سازمان سنجش برگزار شود و داوطلبان نیز باید حداقل ۷۰% امتیاز میانگین نمرات ۱% حائزان بالاترین امتیاز را کسب کنند (که برای ایثارگران و جانبازان و آزادگان و… و خانواده آنها ۶۰% است) تا به عنوان پذیرفته شده، جهت طی مراحل مقتضی به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور معرفی شوند.

یعنی واگذاری امتیاز سردفتری موضوع ماده ۶۹ قانون دفاتر اسناد رسمی برقرار است و ماده ۶۹ حذف نگردیده، و فقط یک مرحله به مراحل آن اضافه گردیده است و آن قبولی در آزمون سردفتری است.

بعد از قبولی شما در آزمون مذکور دو حالت برای شما به وجود می آید:

 1. دفترخانه ای جدید تاسیس می کنید.
 2. دفترخانه ای که از قبل مشغول به کار بوده را تحت ماده ۶۹ میخرید.

در هر دوحالت باید اختبار هم پشت سر بگذارید که در حالت اول اختبار بسیار سخت خواهد بود و احتمال ردصلاحیت شما در این اختبار بسیار بالاست (که ویدئو زیر تاییدی بر این موضوع است).

اما در حالت دوم مانند سابق، اختبار ماده ۶۹ را پشت سرخواهید گذاشت.

نقل از سایت محضر چی

Bookmark the پیوند همیشگی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *